Bawoly_Wodne_01

POCHODZENIE

Bawoły wodne pochodzą z Indii i Pakistanu. Udomowione zostały prawdopodobnie około 4.000 – 3.000 lat p.n.e. W Europie Zachodniej znane są od ok. XIII wieku, przede wszystkim we Włoszech. W Europie Wschodniej, głównie na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii bawoły wodne hodowane są jako zwierzęta domowe od około 2.000 lat.

WYGLĄD

Długość ciała bawoła wodnego wynosi, od głowy do tułowia, ok. od 240 do 300 cm, a wysokość w kłębie od 170 do 190 cm. Krowy są mniejsze i osiągają wagę maksymalną ok. 800 kg. Natomiast duże, silne byki mogą ważyć nawet 1200 kg.
Bawoła wodnego zalicza się do największych żyjących parzystokopytnych.
Budowa ciała jest krępa i masywna. Sierść jest koloru szarego aż do czarnego.
Rozmiar rogów może osiągnąć do 2 metrów, są one szerokie i płaskie. Rosną nie ponad głowę, tylko skierowane są bocznie do tyłu w kształcie sierpa, a końce skierowane są do góry.

Bawoly_Wodne_03
Buffallo_Swamp

TYPY

Wyróżnia się dwa typy bawoła wodnego: bawół bagienny oraz bawół rzeczny.
W naszym gospodarstwie hodujemy bawoła bagiennego, zwanego również domowym (Bubalus Bubalis).

ZACHOWANIE

Bawoły wodne żyją w stadzie według społecznej hierarchii. Najczęściej stadem rządzi przewodnia krowa, która jest szanowana przez pozostałe zwierzęta. Bawoły to zwierzęta inteligentne o mocnym charakterze. Generalnie są to przyjazne stworzenia, jednakże do innych zwierząt oraz nieznajomych ludzi są nieufne.

Buffallo_Typy1
Buffallo_farming

HODOWLA

Biologiczną osobliwością bawoła wodnego jest jego zdolność do przystosowania do warunków środowiska i klimatu. Ponadto są niewymagające odnośnie żywienia i odporne na choroby. U nas bawoły żyją przez cały rok w stadzie na wolnym wybiegu z możliwością schronienia w suchej i chroniącej przed wiatrem wiacie, stale zaopatrzonej w bieżącą wodę. Latem bawoły wodne spędzają czas przeważnie w wodzie lub błocie. Zanurzają się tak głęboko, że czasami widać im tylko głowę. Temperatury zimowe zwierzęta znoszą bez problemu do -25*C.

CHÓW

W Europie bawoły wodne hoduje się ze względu na mleko lub mięso.
Z mleka bawoła wodnego produkuje się głównie mozzarellę.

Buffallo_Rearing
Buffallo_meat

MIĘSO BAWOLE JEST WYJĄTKOWE:

W porównaniu do wołowiny, mięso bawoła wodnego zawiera ok. 50% mniej cholesterolu, jest niskotłuszczowe i zawiera znacznie więcej minerałów, a w szczególności witaminy A i B12. Od wołowiny odróżnia się mięso bawołu również głębokim czerwonym kolorem. Dzięki zgodnej z naturą hodowli oraz rezygnacji z dodatkowych pasz, nasze zwierzęta rosną wolniej, co sprawia że mięso jest doskonałej konsystencji i o wyjątkowym aromacie. Mięso nie jest ani suche, ani łykowate. Bawoły wodne hodujemy głównie do produkcji mięsa najwyższej jakości, a także na  przychówek.